duminică, 14 martie 2010

Etapa a XXI-a a Diviziei Naţionale, cronică

Ieri, 13 martie, au avut loc partidele din etapa cu numărul 21 a Diviziei Naţionale la fotbal. Trei partide s-au încheiat la egalitate, două au trecut în contul gazdelor, iar una şi-a adjudecat-o oaspeţii.
Dacia Chişinău-Olimpia Bălţi, scor 1-1.
O partidă în care “Lupii” au fost la câteva instanţe de a pierde această partidă. Olimpia Bălţi a deschis scorul în minutul 21 prin Jerom şi a condus ostilităţile până la sfârşitul partidei, dar au fost lipsiţi de noroc chiar în ultimul minut, atunci când Bursuc a punctat pentru Dacia, aducând remiza finală, 1-1. Cele două formaţii au cules câte un punct, însă Daciei îi este din ce în ce mai greu să se apropie de Sheriff.
Partida s-a disputat pe Arena Mică a stadionului Zimbru din Chişinău şi a fost deservită de o brigadă de arbitri compusă din: Gh. Crasnoşan, V. Gorbatov şi V. Guţu. Arbitru de rezervă: Gb. Tupicico. Observator FMF: V. Antonov.

Viitorul Orhei-Sheriff Tiraspol, scor 0-3.
Tiraspolenii au abordat partida cu Viitorul prin concentrare şi linişte, la ora meciului deja era cunoscut rezultatul din partida Dacia-Olimpia şi tiraspolenii au tipărită strategia de a sprinta în faţa clasamentului. Aşa a şi fost, Sheriff a deschis repede scorul prin golul marcat de Diedhiou în minutul 11, urmând ca în partea a doua a meciului să-şi mărească golaverajul prin golurile marcate de Bulat în minutul 72 şi Franca zece minute mai târziu, respectiv 82. O victorie categorică pentru Sheriff care adună 50 de puncte, cu 6 mai mult decât FC Dacia şi continuă să lidereze clasamentul.
Partida s-a jucat la Manejul Complexului Sportiv Sheriff din Tiraspol şi a fost deservită de o brigadă de arbitri compusă din: Gh. Sidenco, A. Semeniuc şi Gr. Ciobanu. Arbitru de rezervă: D. Muntean. Observator FMF: O. Bârlădean.

Nistru Otaci-CSCA Rapid Ghidighici, scor 0-0.
Remiză albă în confruntarea de la Călărăşeuca, unde gazdele de la Nistru au smuls un punct rapidiştilor, însă vor tremura în continuare în zona nisipurilor mişcătoare ale clasamentului. Nici rapidiştii nu au motive de satisfacţie din deplasarea la Călărăşeuca, această remiză cu Nistru combinată cu victoria zimbrilor pune deja 4 puncte distanţă în lupta pentru locul 5.
Partida s-a jucat la Călărăşeuca şi a fost deservită de o brigadă de arbitri compusă din: V. Sorochin, S. Beşliu şi T. Bologa. Arbitru de rezervă: V. Colbaşiuc. Observator FMF: N. Macovei.

Academia UTM Chişinău-Iskra Stal Râbniţa, scor 1-1.
O altă remiză în această rundă s-a consemnat la Chişinău între studenţii academici şi râbniţeni, 1-1. Studenţii au deschis scorul în partea a doua a întâlnirii printr-un penalty executat de Lambarschi în minutul 52 şi au avut la îndemână victoria până în ultimul minut al celor trei arătate ca supliment al reprizei secunde, dar neşansa a făcut ca Iskra să înscrie prin Rudac în minutul amintit şi să se întoarcă la Râbniţa cu un punct preţios în lupta pentru ocuparea locului doi.
Partida s-a jucat la Chişinău pe Arena Complexului UTM şi a fost deservită de o brigadă de arbitri compusă din: I. Satchi, D. Borisov şi V. Ermischin. Arbitru de rezervă: Iu. Covţun. Observator FMF: V. Caprovoi.

Zimbru Chişinău-Dinamo Bender, scor 3-1.
Galben-verzii au intrat într-o bună perioadă a jocului şi au învins în a doua partidă consecutivă fără probleme. De această dată victima zimbrilor au fost dinamoviştii din Bender, de care au dispus cu scorul de 3-1, prin golurile marcate de Bezimov în debutul partidei, minutul 13, Sosnovschi în minutul 65 şi Secrieru spre finalul întâlnirii, minutul 84. Golul de onoare al dinamoviştilor a fost semnat în minutul 49 de Paşcenco. Zimbru a acumulat alte trei puncte şi se apropie tot mai mult de locul 4 ocupat în prezent de Olimpia. Dinamo răsuflă tot mai greu, cu doar 20 de puncte pe poziţia a zecea.
Partida s-a jucat la Chişinău pe Arena Mică a stadionului Zimbru şi a fost deservită de o brigadă de arbitri compusă din: V. Dedeniov, S. Trofan şi A. Iarovoi. Arbitru de rezervă: V. Gheciu. Observator FMF: A. Ianet.

FC Tiraspol-Sfântul Gheorghe Suruceni, scor 2-0.
Tiraspolenii şi-au trecut trei puncte în partida cu “sfinţii” prin golurile marcate în minutele 30 şi 50 prin Cheptene, respectiv Radiola şi se aşează comod la mijlocul clasamentului. În schimb, Surucenii nu le merge prea bine, fiind poziţionaţi doar pe locul 11 cu 15 puncte.
Partida s-a jucat la Manejul Complexului Sportiv Sheriff din Tiraspol şi a fost deservită de o brigadă de arbitri compusă din: V. Stâna, O. Smulschi şi An. Lifciu. Arbitru de rezervă: R. Muntean. Observator FMF: N. Moşeac.