vineri, 16 martie 2012

Interviu cu Dani (Băieţii Veseli): "Am refuzat sa ne lasam pasiunea deoparte din cauza banilor, lipsei lor mai bine zis"


Oastea Fiară: Salut Dani! Te-aș rog să faci o scurtă prezentare personală.
Dani: Salut ! Pentru cei ce nu ma cunosc, sunt Dani, am 23 de ani, sunt membru Baietii Veseli din 2010.
Oastea Fiară: Ai putea să ne faci o scurtă prezentare a grupului din care faci parte şi a galeriei ieşene.
Dani: Incerc sa fiu cat mai pe scurt. Asa ca o sa trec rapid peste prima perioada , pana in 2010 lucrurile au fost destul de linistite, eram in peluza sud un nucleu bun, eram canalizati pe drumul cel bun. Dupa toamna lui 2010, situatia se schimba, datoriile de la club stranse de-a lungul anilor nu mai pot fi platite, clubul intra in insolventa, se infiinteaza un nou club, aici am relatat fara sa intervin cu pareri personale deocamdata. Ei, si de aici ramanem singuri in peluza, iar rolul nostru se schimba, luand asupra noastra mult mai multe sarcini ce tin de organizare, toate de fapt. Pana atunci eram grupul care puneam umarul, veneam cu pareri, acceptam alte pareri. Iar prin responsabilitatile astea ne-am consolidat noi grupul, si speram sa ajungem acolo unde ne dorim, cat mai curand. Eu acum cred, ca directia pe care ne indreptam este cea buna, doar ca mai e de munca.
Si ca sa pot spune cateva cuvinte si despre galeria ieseana, nu stiu cati stiu dar Politehnica a avut in anii din urma, o galerie numeroasa si as spune eu respectata. Se faceau deplasari mari de mii de oameni. E adevarat ca nu puteam vorbi de fenomen ultras pe atunci, era galerie in sensul propriu al cuvantului. Acum noi speram sa le combinam pe cele doua.
Oastea Fiară: De ce anume “Băieții Veseli” ? Este vre-o istorie în spatele acestui nume ?
Dani: Da, baietii de care iti spuneam ca au fondat grupul, erau „responsabilii” cu veselia in deplasari, sau cand ne intalneam. Era o idee sa facem o japoneza asa, prin 2008, pana la urma s-a facut grupul. Acum am echilibrat balanta, suntem si veseli si seriosi.
Oastea Fiară: Luând în considerație că momentan sunteți în Liga II, câtă lume adună galeria la meciurile din Iași şi în deplasări ? Care este organizarea și structura actuală a galeriei ?
Dani: Cam 80 de insi acasa, vreo jumate prin deplasare. Majoritatea ne stim intre noi. Asa ca de curand am inceput sa lipim afise inainte de meciuri, sa mai putem aduna lume, sincer pe noi ne oftica la culme treaba asta, dintr-un oras asa mare, strangem asa putini oameni, sunt si puncte ale noastre slabe, pe care incercam sa le rezolvam, dar e si nepasarea asta, lipsa constiientei, sau a radacinilor.
Oastea Fiară: Ce legături aveți cu ultrașii altor echipe ? (prieteni/rivali/contacte)
Dani: Relatii bune, de respect si loc de o bere, avem prin mai multe peluze. Contacte, le-ai zis bine tu. Prietenie adevarata, infratire ..avem cu un grup din Chisinau, Oastea Fiara. Nu stiu daca esti la curent cu activitatea lor? :)
Rivali sunt Vaslui, Galati. Si Rapidul, mereu au existat clinciuri cu ei
Oastea Fiară:Unde îşi are rădăcinile rivalitatea cu Vasluiul și Galațiul ?
Dani: Cu Vasluiul de prin 2002, 2003 cand eram prin divizia C. Am jucat la ei, am fost acolo undeva la vreo 1000 de oameni, mi-aduc aminte ca galeria lor atunci erau „los platanos”, altii, nu aia de la National. Dupa au venit mai multi la Iasi, si-au dorit si ei sa faca spectacol, a iesit un duel frumos. Noi am promovat in B in defavoarea lor ,i-am batut 4-1 sau 3-1, Tinel Petre 2 sau 3 si Cristea au dat atunci golurile. Dupa la fel eram in B, si noi am promovat in A, ei au ramas in B.
Cu Galatiul, prima scanteie a fost la un amical la Galati, noi eram vreo 10, ei cred ca se plictiseau, si au incercat contact, erau mai multi. La meciul urmator, de la Iasi, noi am incercat sa luam Grupa C, dar nu l-am putut lua de pe gard, ca si-n 2012, la Piatra Neamt,am fost la un pas. In 2009, ne-au taxat ei, ne-au luat Settore Ultra.
Cu Vasluiul, la confruntarile directe i-am sifonat de cate ori i-am prins. Cu Galatiul, direct nu ne-am intalnit, speram ca o sa ne intalnim anul asta, sa mai umblam la balanta.
Oastea Fiară: Ai putea să ne prezinți viziunea voastră în legătură cu situația Poli Iași – CSMS Iași ? Unii spun că nu-i leagă nimic de CSMS Iaşi şi preferă să stea acasă...
Dani: Am zis ca o sa revin, asupra subiectului asta. Eu o iau logic, exista un vinovat, cel care a cheltuit banii, s-a intins mai mult decat ii era presul, cum se zice, pentru scopurile lui. Asta s-a intamplat de-a lungul anilor, si ironic tot noi cei de acum, stateam prin afara stadionul si-l contestam, pe cand stadionul era plin. Cand ai de ales dintre doua lucruri rele, nu-l alegi pe cel mai mic? Plus ca intra in discutie toata tevatura asta cu fotbalul modern, unei echipe fara bani, ii e tot mai greu sa supravetuiasca, vedeti cum dispar echipele din fotbalul romanesc. Eu consider ca asa am fentat si acest aspect, invers ne fenta el pe noi. Ce-am facut noi? Am refuzat sa ne lasam pasiunea deoparte din cauza banilor, lipsei lor mai bine zis. Puteam sa intoarcem spatele acum? Sa zicem ca echipa de pe stadionul meu nu e echipa mea? Culorile alb-albastre nu sunt culorile mele? Ba vor fi, intotdeauna.
Oastea Fiară: Care sunt acțiunile voastre pentru a atrage tinerii în galerie ?
Dani: Cum am mai zis am inceput prin afise , incercam si pe internet prin siteul nostru (http://baietiiveseliiasi.blogspot.com/ ), alte actiuni : fotbal. Eu sunt sigur ca cine ar veni odata, si –ar avea in el gramul ala de nebunie necesar, s-ar integra bine in peluza.
Oastea Fiară: Care sunt relațiile voastre cu conducerea clubului?
Dani: De-a lungul anilor n-am avut o relatie constanta cu ea, asta si pentru ca se schimbau des conducatorii, acum e d-l. Prunea, el vine de la Dinamo, unde exista o „cultura” a ceea ce inseamna relatia cu suporterii, nu vrem sa fim foarte buni prieteni, doar sa ne respectam intre noi, noi suntem constienti ca uneori avem nevoie de ajutorul lor, ei trebuie sa fie constienti ca au nevoie de noi, si ca noi suntem parte din totalul care este reprezentat de clubul nostru.

Oastea Fiară: Luând în consideraţie relaţia actuală suporteri-LPF&FRF, care sunt acţiunile peluzei ieşene pentru suţinerea protestului?
Dani: Deocamdata sa ne inscriem in ASR, unde inca nu ne-am inscris. Si de acolo sa facem front comun cu toti ceilalti, la actiuni singulare, nu ne-am gandit.
Oastea Fiară: A.C.A.B ? ;)
Dani: INTOTDEAUNA!
Oastea Fiară: Aveți careva viziuni politice de grup / galerie? (dreapta/stângda/apolitici )
Dani: Politica a facut mult rau clubului nostru!
Oastea Fiară: Ce vă propuneți ca grup și galerie în viitorul apropiat ?
Dani: Sa ne ridicam nivelul, sa aducem mai multa lume in peluza, asta pare cel mai greu lucru de facut. Daca ar fi peluza mai plina, am sti sa ne descurcam. O sa reusim sa ne mai adunam, asta e scopul grupului nostru. Stii cum se zice, toate cele bune cer timp.
Oastea Fiară: Cum se incadreaza miscarea ultra din Romania in contextul european? Cam pe unde suntem și unde am putea să ajungem în viitorul apropiat ?
Dani: In regres, pe de o parte e si de inteles. Mie mi-e greu sa inteleg toata represiunea asta, cand ma uit in Europa, pentru ca e mai dura ca in multe tari mult mai problematice. Cred ca aici iese din Romania spiritul comunist, inca prezent in mentalitatea tarii.
Suntem si noi de vina, pentru ca pana acum tot ce-am facut a fost sa ne certam intre noi, numai dusmanie si ura, dar acum am un sentiment bun in legatura cu ASR, mi se pare minunat ca s-a putut sa ne asezam la masa, fara a ne mai uita crucis unul la altul.
Oastea Fiară: Este adevărăt că în anii ’90 suporterii ieșeni erau numiți ”cuțitari”? Ce fapte au dus la apariţia acestui nume? Oldschool-ul vine astăzi la meciuri ?
Dani: E adevarat, eu tin minte povesti cum se purta cutitul la soseta. Noi ne distram intotdeauna sa le auzim, desi am urat intotdeauna cutitele. Ne masuram fortele, dar nu pana acolo cand sa te duci acasa neom. Dar erau alte vremuri cred, si bataia era altceva, o luai ..o luai, se intampla. Acum vine politia la tine la usa, ca ai luat bataie, fara sa-i chemi tu.
Old school-ul il mai zaresti imprastiat pe la tribuna.

Oastea Fiară: Ultras sau Hooligan?

Dani:
Termenul asta „Hooligan” e prost inteles, toti l-au adoptat din filmele astea englezesti. Violenta exista, si se naste din prea multa pasiune, expresia asta am auzit-o la liderul de la Bergamo, Bocia, mi-a placut mult. Dar a fi ultras, inseamna sa intelegi si ce inseamna respectul, prietenia, solidaritatea, sa vezi duelul si altfel decat in pumni. A fi „hooligan” e 10% din ce inseamna a fi ultras. E foarte frumos „You-ll never walk alone” da n-as putea urmari un meci de pe scaun niciodata.

Oastea Fiară: Fă un top al galeriilor din ţară

Dani:
In momentul asta, da? 1.Dinamo, 2.Petrolul, 3. U Cluj, 4. Rapid , 5. Timisoara. Mi-e greu sa le gasesc loc, Stelei, Craiovei, UTA, in contextul lor actual. Vasluiul are o prezenta constanta, Corvinul lupta frumos pentru echipa lor. Galati poate e de mentionat acum ca au castigat titlul.
Oastea Fiară: Dintre suporterii din afara pe cineva admirați / monitorizați ? Din punctul tău de vedere, care este top-5 a scenelor ultras și top-5 a celor huliganice din Europa ?
Dani: Personal, tin cu Milan, au avut o peluza mare, au inca, doar ca a fost si mai mare de atat.
Urmaresc cam toate campionatele, de mic, cand ma uit la un meci, mai mult ma uit in tribune, vad orice stegulet ascuns in coltul televizorului.
1. Italia, va ramane mereu parintele fenomenului.
2. Germania, a crescut mult in ultimul timp
3. Franta
4. Serbia si Croatia, as include aici si Grecia.
5. Polonia, dar ei vad altfel fenomenul , sunt pe undeva mai huliganici.
La cel huliganic.. Anglia, Polonia, Grecia, Turcia, Rusia.
Oastea Fiară: Îți multumesc pentru interviu. Mult succes în returul Ligii II. Sper să vă vedem la anul în Liga I unde vă este de fapt locul şi vă mai aşteptăm în Chişinău!
Dani: Placerea mea, sigur ca ne vom revedea curand. Succes si voua. Si sa ne auzim numai de bine. Ebat Sheriff.
Numai ZIMBRU!!!