duminică, 27 ianuarie 2013

Gicu Andronic revine la FC ZIMBRU

"Final de repriză. Un negru de la Sheriff își dă cu stângul în dreptul și mai face și henț în preajma careului de 16 metri. Arbitrul Sidenco arată ferm lovitură liberă pentru Zimbru. Sufocați după 45 de minute de foc, zimbrii se uită unul la altul. Atunci apăru Gicu. Mezinul echipei atât la statură, cât și la vârstă. 171 centimetri oficial (dar cred că are sub 170) și 18 ani împliniți ieri. A luat balonul în mână hotărât, l-a așezat atent, parcă netezindu-l. În preajmă nu mai era nimeni. Doar el. S-a uitat spre uriașul Namașco, cel mai bun portar moldovean al momentului, titularul echipei naționale. Elan, șut în forță peste zid și tribunele explodează! Gicu Andronic înscrie un euro-gol, în stil de mare campion! Un gol, care avea să aducă până la final victoria Zimbrului în fața rivalei de moarte, Sheriff Tiraspol." (Sandu Grecu dupa partida FC Zimbru-FC Sheriff 1-0 ,26 septembrie 2009,video mai jos)

În iarna lui 2010 avea să plece la Dinamo Zagreb ca mai apoi să joace la Locomotiv Zagreb, IVK Varnamo(Suedia)...
  La 3 ani distanţă ,Gicu revine iar la echipa ce la crescut. Revine cu inima deschisa să ajute clubul în aceste vremuri nu prea bune.Mâine urmează să semneze un contract cu FC Zimbru pană în vară.

Bine ai revenit,Gicu ! Asteptam să ne bucuri cu golurile marcate de tine în poarta echipelor adverse...