marți, 25 august 2015

Scrisoare catre locuitorii Chisinaului (care-si iubesc cu adevarat orasul)


Salut !

As vrea sa trec peste prezentarea mea personala, caci nu cred ca conteaza cum ma cheama, la fel cum nu conteaza ce ocupatie am in viata mea de zi cu zi, si nici viziunile mele politice nu cred ca au vre-o legatura cu mesajul care as vrea sa ti-l transmit.  

Noi ambii stim, ca societatea noastra este macinata de nedreptate, prostie, indiferenta, cumatrism, invidie si tot felul de vicii, iar Chisinaul deseori transmite sentimente depresive si negative prin arhitectura s-a comunista, dar si prin atitudinea unei mari parti a populatiei. Nu vreau sa ma concentrez pe lucrurile ce ne dezbina in aceasta scrisoare, caci mi-ar lua cred o carte de 400 de pagini sa descriu totul de la A la Z. Ceea ce as vrea in schimb sa fac, este sa-ti prezint un subiect, ce ne uneste, si are un mare potential pentru a transforma mentalitatea chisinauienilor pas cu pas, facandu-ne mai uniti si mai respectuosi. Este vorba de cel mai urmarit sport din lume – FOATBALUL; si cea mai iubita echipa din Republica Moldova – FC ZIMBRU CHISINAU.

Cu totii stim ca fotbalul este sportul Nr. 1 in lume, fiind urmarit de sute de milioane de oameni in toate colturile planetei. Dar, ceea ce este cu adevarat important este ca fotbalul uneste oameni si comunitati nu doar prin spectacolul oferit pe teren, dar si prin mandria de te autoidentifica cu culorile echipei ce-ti reprezinta orasul. O multime de orase din lume, precum Madrid, Barcelona, Londra, Manchester, Roma, Belgrad, Muchen, Paris sau Sankt-Petersburg, traiasca o adevarata atmosfera de sarbatoare in fiecare weekend cand echipele lor joaca acasa sau in deplasare. Strazile sunt invadate de suporteri ce poarta culorile echipei lor, multi soferi afiseaza mici stegulete pe masini, familiile merg impreuna pe stadion ca sa petreaca bine timpul, iar mass-media discuta toate subiectele legate de evolutia echipei pana in seara meciului, si evident asteptarile lor de la meciul ce urmeaza. Lumea in autobuze, pe strada, in localuri discuta ultimele stiri despre echipa lor dar si despre adversar, traind sentimente de bucurie, asteptare si nerabdare. Deseori, echipele devin mult mai simbolice si reprezentative la nivel de imagine decat insusi orasele de unde sunt ele. Spre exemplu, nu cred stii cum arata stema orasului Madrid sau Barcelona, dar cu siguranta stii cum arata stemele celor doua cluburi de fotbal ;)

La fel cum SS Lazio, BVB Dortmund, Inter Milan sau Arsenal Londra, ii reprezinta pe locuitorii din orasele lor minunate, la fel si Zimbru Chisinau ii reprezinta pe chisinauieni si locuitorii capitalei – adica, pe noi toti, de la mic la mare. Asa era de la bun inceput in fotbal, si asa va ramane atat timp cat va exista acest frumos sport, deoarece este vorba de principiul de baza - reprezentare si demnitate.

In acest moment, probabil vrei sa-mi reprosezi ca nu este prea relevant sa compar Zimbru Chisinau cu Barcelona, Real Madrid sau Lazio Roma. Insa, dat fiind faptul ca este o scrisoare si nu un dialog interactiv, eu voi continua sa-mi prezint gandurile, iar tu pregateste replica in comentarii daca vrei ;)

Dar totusi, ca sa nu crezi ca vorbesc in gol, o sa-ti prezint cateva informatii pe scurt despre echipe din orase cu aceiasi populatie precum Chisinaul, sau chiar mai mica:

TRNAVA (Slovacia), la o populatie de 69.140 locuitori, 18.448 au abonamente de sezon la FC Spartak Trnava, adica 21.15%.

DORTMUND (Germania), la o populatie de 585.045 locuitori, 80.720 de suporteri si-au achizitionat abonamente la meciurile Borussiei, adica, 13.79% din populatia orasului.

ZIMBRU CHISINAU, la momentul actual, la o populatie de 671.800 locuitori, aproximativ 0.14% vin la meciurile galben-verzilor, dintre care cred ca in jur de 200 suporteri au abonamente de sezon.

Mereu se invoca argumentul precum ca nivelul fotbalului este unul mediocru; nu sunt conditii pe stadioane; atmosfera este plictisitoare; 20 lei biletul ?! – mai bine merg si ma-nbat cu „drujii” etc. etc. Stii tu cat de bine la noi se gasesc „argumente” pentru a nu face nimic, si pentru a-i murdari pe toti din jur cu noroi. Acum serios, chiar crezi ca un oarecare Spartak Tarnava joaca mai frumos ca Zimbru Chisinau ? Chiar crezi ca 18.448 de slovaci merg la fotbal pentru ca pe teren e un show de zile mari, meci de meci ? Sau poate totusi problema se ascunde in mentalitatea noastra ? In atitudinea noastra, in primul rand fata de noi insine? Fata de orasul nostru? Fata de identitatea noastra ? Fata de modul cum petrecem noi timpul ?

As avea multe de reprosat chisinauienilor, in mod special tinerilor debusolati fara principii de viata, pentru cum isi trateaza echipa ... Dar, tinand cont ca este totusi un apel catre chisinauienii responsabili, care gandesc si care au in ei mandria pentru Chisinau; care inteleg ca Zimbru merita sa joace meci de meci cu tribunele pline deoarece este echipa noastra, a tuturor, a fiecarui in parte; care inteleg ca Zimbru este in ADN-ul Chisinaului, si mereu va ramane acolo; care inteleg cat de important este pentru locuitorii unui oras sa traiasca sarbatoarea fotbalistica saptamanal.

Haideti sa fim uniti ! Haideti impreuna sa renastem pasiunea fata de fotbal in Chisinau. Haideti sa creem o atmosfera frumoasa pe stadionul din strada butucului, si sa ne bucuram pentru victoriile echipei noastre, si sa retraim alaturi de echipa momentele grele.

Sambata aceasta, va fi un meci important pentru Zimbru. Vom juca acasa cu principala noastra rivala – Sheriff Tiraspol. Este un prilej perfect pentru a incepe sa tratam cu iubire si pasiune echipa ce ne reprezinta, si care joaca pentru noi. Vino cu familia, cu persoanele dragi, cu colegii sau prietenii pe stadion si arata ca te mandresti ca traiesti in Chisinau. Ca putem fi uniti, ca locuitori ai capitalei ! Ca ne pasa si de acum incolo vom fi alaturi de echipa la bine, dar mai ales la greu.

Sambata, 29-August-2015, incepand cu orele 20-00, pe stadionul Zimbru, chisinauienii vor incepe o noua fila in istoria echipei capitalei! Haideti sa facem stadionul sa rasune pentru Zimbru, pentru Chisinau, pentru noi !

Cu respect,
Unul din ultrasi zimbristi
Oastea Fiara

 
Numai ZIMBRU!!!